Založ si blog

Volajme ho Legstrong

1027564_1_0214-lance-armstrong_standard
Viete, to je tak. Ak by ste boli vrcholový cyklista a mali by ste čo i len tušenie, že väčšina vašich sokov ide na vec nelegálne, tiež by ste nebrali len Marťankov.

Hrozne nerád ho volám Armstrong. Radšej ho volám Legstrong. „Big Tex“ bol veľký fenomén. V USA ho milovali, vládla tam armstrongovská mánia, ľudia nosili náramky s jeho menom, no skrátka, príbeh neskutočný. Človek, športovec, ktorého nepoložila rakovina tretieho štádia s metastázami, sa dostal do životnej formy a začal vyhrávať na Starej dáme. Boli aj takí, ktorí hovorili, že práve šport a zdravý životný štýl mu skutočne pomohol eliminovať nádor. Armstrong nebol kráľ sypačov. Bol to kráľ cyklistov v dobe sypačov.

Keď sa vracal do profipelotónu, uzavrel zmluvu s U.S. Postal, ktorí v tom čase neboli žiadni velikáni. Ako tím absolvovali mnoho pretekov, kde „Le Boss“ chcel v prvom rade dokázať, že s rakovinou sa dá bojovať a je možné sa z nej dokonca aj vyliečiť. V prvom roku od oznámenia svojho návratu toho veľa nevyhral, lepšie povedané, ani toho veľa nenajazdil. Nádej mu dalo jeho 4. miesto na Vuelte v roku 1998. Po týchto náročných trojtýždňových pretekoch sa stala z Postalu jedna veľká sekta podriadená svojmu lídrovi Armstrongovi s jediným cieľom, a síce vyhrať Tour de France.

Ak chcete niečo vyhrať aspoň raz a vy to vyhráte sedemkrát, tak sa z toho stáva námet na film. Armstrong sa stal miláčikom ľudí nielen v Amerike, ale aj na celom svete. Azda iba okrem Francúzov. Veď kto by mal rád úspešného Američana, ktorý vo vašej krajine permanentne vyhráva vaše najprestížnejšie preteky.

A ešte je tu jedno dôležité príslovie – „V najlepšom treba prestať.“ Zrejme sa ho držal. V roku 2005, v momente, keď preťal cieľovú pásku na parížskom Champs-Élysées sa rozhodol ukončiť svoju bohatú športovú kariéru. Neskôr prehodnotil svoje rozhodnutie. V septembri 2008 vyhlásil reštart svojej kariéry, za účelom propagácie nadácie Livestrong a na druhý rok už aj pretekal. V Astane bojoval o pozíciu lídra tímu s podobným hriešnikom – Contadorom. Aj bojoval, aj prehral, aj mu domestika robil. Pomohol mu vyhrať TdF v roku 2009, pričom sám bol na pódiu, keď skončil tretí. Po tomto roku založil svoj vlastný tím RadioShack. Ako líder tímu išiel na TdF v roku 2010, ale nebolo z toho nič viac, ako len 23. miesto.

Armstrongovi do roku 2012 nik doping nedokázal, aj keď už existovalo mnoho špekulácií. No v tomto roku ho antidopingová agentúra USADA obvinila z užívania zakázaných látok. Väčšina ľudí doma ho úplne zavrhla. Stal sa pre nich „lúzerom“, či klamárom a jeho nadáciu Livestrong začali volať Liestrong. Tak to tam chodí. Podvádzaš – končíš. Armstorng sa síce ešte odvolal, ale nič mu to nebolo platné. Zamieta sa. Odobrali mu všetky víťazstvá,  diskvalifikovali zo všetkých pretekov od roku 1998.

Je tu ešte jedna zaujímavosť, ktorá je vo svete športu skôr výnimočnou. Po odobratí titulov z Tour de France ostali tieto ročníky bez víťaza. Aj jazdci, ktorí boli v tých rokoch druhí, totiž mali dopingovú minulosť. Zrejme to bolo najlepšie zo zlých riešení. Inými slovami: USADA v spolupráci s UCI neurobila takú istú chybu ako v roku 2010, keď odobrali titul Contadorovi a následne ho pridelili Andymu Schleckovi.

Armstrong sa previnil predovšetkým tým, že bol Američan. Dopovali aj iní víťazi. Napríklad Hinault, Anquetil a iní. A mnohí o tom vedeli. Smutnou pravdou je, že tí, ktorých porážal, sypali rovnako ako on…

Kim je hlupák. Nie samovrah

31.12.2017

Krajina, kde komunizmus rozširuje svoju ľavú zátvorku, je schopná takmer všetkého. Dnes je už viac ako isté, že Severná Kórea je najnepredvídateľnejšia a najuzavretejšia krajina na svete. viac »

Časovaná bomba

06.12.2017

„Ľudia sa musia cítiť bezpečne, musíme presadzovať uzavretie vonkajšej európskej hranice. Euro nateraz nie je pre nás výhodné.“ Toto sú slová najbohatšieho Slováka Andreja Bureša... viac »

Lunterovo vetranie

05.11.2017

Pravá strana, čo je s vama?! Alebo ľavá? Ono je to vlastne úplne jedno. Časti oboch utrpeli obrovské fiasko. Prehra Kotlebu s Lunterom sa ako tak čakala, ale takáto prehra Smeru sa veruže nečakala. viac »

POČASIE: Sneženie na cestách

Uzavreli tri priechody pre nákladnú dopravu, cestári varujú pred snežením a jazykmi

19.01.2018 08:15

Horské priechody Šútovce, Čertovica a Vernár uzavreli pre nákladnú dopravu nad desať metrov z dôvodu hustého sneženia.

zeman

Drahoš je spojený s migráciou, tvrdí Zeman. Inzerát ale označil za zbytočný

19.01.2018 08:10

Prezident Miloš Zeman si nemyslí, že by mu inzerát, v ktorom spolok Priatelia Miloša Zemana varuje pred jeho protikandidátom Jiřím Drahošom, v kampani pomohol.

Pápež František, Peru

Pápež pokračuje v turné po Južnej Amerike, zamieril do Peru

19.01.2018 07:41

Pápež František pokračuje vo svojej ceste po Latinskej Amerike návštevou Peru, kde má na programe aj stretnutie s domorodými obyvateľmi amazonského regiónu.

superpočítač, počítač, pc, procesor, CPU, intel, výpočtová sila, komputing

Talianska Eni má najvýkonnejší priemyselný počítač na svete

19.01.2018 07:32

Talianska spoločnosť Eni inštalovala nové kapacity vo svojom superpočítačovom centre a vytvorila najvýkonnejší priemyselný počítač na svete.

David

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 6649x
Priemerná čítanosť článkov: 950x

Autor blogu

Kategórie