Založ si blog

Volajme ho Legstrong

1027564_1_0214-lance-armstrong_standard
Viete, to je tak. Ak by ste boli vrcholový cyklista a mali by ste čo i len tušenie, že väčšina vašich sokov ide na vec nelegálne, tiež by ste nebrali len Marťankov.

Hrozne nerád ho volám Armstrong. Radšej ho volám Legstrong. „Big Tex“ bol veľký fenomén. V USA ho milovali, vládla tam armstrongovská mánia, ľudia nosili náramky s jeho menom, no skrátka, príbeh neskutočný. Človek, športovec, ktorého nepoložila rakovina tretieho štádia s metastázami, sa dostal do životnej formy a začal vyhrávať na Starej dáme. Boli aj takí, ktorí hovorili, že práve šport a zdravý životný štýl mu skutočne pomohol eliminovať nádor. Armstrong nebol kráľ sypačov. Bol to kráľ cyklistov v dobe sypačov.

Keď sa vracal do profipelotónu, uzavrel zmluvu s U.S. Postal, ktorí v tom čase neboli žiadni velikáni. Ako tím absolvovali mnoho pretekov, kde „Le Boss“ chcel v prvom rade dokázať, že s rakovinou sa dá bojovať a je možné sa z nej dokonca aj vyliečiť. V prvom roku od oznámenia svojho návratu toho veľa nevyhral, lepšie povedané, ani toho veľa nenajazdil. Nádej mu dalo jeho 4. miesto na Vuelte v roku 1998. Po týchto náročných trojtýždňových pretekoch sa stala z Postalu jedna veľká sekta podriadená svojmu lídrovi Armstrongovi s jediným cieľom, a síce vyhrať Tour de France.

Ak chcete niečo vyhrať aspoň raz a vy to vyhráte sedemkrát, tak sa z toho stáva námet na film. Armstrong sa stal miláčikom ľudí nielen v Amerike, ale aj na celom svete. Azda iba okrem Francúzov. Veď kto by mal rád úspešného Američana, ktorý vo vašej krajine permanentne vyhráva vaše najprestížnejšie preteky.

A ešte je tu jedno dôležité príslovie – „V najlepšom treba prestať.“ Zrejme sa ho držal. V roku 2005, v momente, keď preťal cieľovú pásku na parížskom Champs-Élysées sa rozhodol ukončiť svoju bohatú športovú kariéru. Neskôr prehodnotil svoje rozhodnutie. V septembri 2008 vyhlásil reštart svojej kariéry, za účelom propagácie nadácie Livestrong a na druhý rok už aj pretekal. V Astane bojoval o pozíciu lídra tímu s podobným hriešnikom – Contadorom. Aj bojoval, aj prehral, aj mu domestika robil. Pomohol mu vyhrať TdF v roku 2009, pričom sám bol na pódiu, keď skončil tretí. Po tomto roku založil svoj vlastný tím RadioShack. Ako líder tímu išiel na TdF v roku 2010, ale nebolo z toho nič viac, ako len 23. miesto.

Armstrongovi do roku 2012 nik doping nedokázal, aj keď už existovalo mnoho špekulácií. No v tomto roku ho antidopingová agentúra USADA obvinila z užívania zakázaných látok. Väčšina ľudí doma ho úplne zavrhla. Stal sa pre nich „lúzerom“, či klamárom a jeho nadáciu Livestrong začali volať Liestrong. Tak to tam chodí. Podvádzaš – končíš. Armstorng sa síce ešte odvolal, ale nič mu to nebolo platné. Zamieta sa. Odobrali mu všetky víťazstvá,  diskvalifikovali zo všetkých pretekov od roku 1998.

Je tu ešte jedna zaujímavosť, ktorá je vo svete športu skôr výnimočnou. Po odobratí titulov z Tour de France ostali tieto ročníky bez víťaza. Aj jazdci, ktorí boli v tých rokoch druhí, totiž mali dopingovú minulosť. Zrejme to bolo najlepšie zo zlých riešení. Inými slovami: USADA v spolupráci s UCI neurobila takú istú chybu ako v roku 2010, keď odobrali titul Contadorovi a následne ho pridelili Andymu Schleckovi.

Armstrong sa previnil predovšetkým tým, že bol Američan. Dopovali aj iní víťazi. Napríklad Hinault, Anquetil a iní. A mnohí o tom vedeli. Smutnou pravdou je, že tí, ktorých porážal, sypali rovnako ako on…

Rande s YouTubom alias moje spomienky na úspechy slovenských športovcov

24.06.2017

Stalo sa to iba nedávno, bol som hokejovo otrávený a hlavne unudený. A tak normálka, zapínam počítač, vysmiaty od ucha k uchu si chcem zarandiť s Fifou… Mám ju rád, ľúbime sa už niekoľko viac »

Pred pekným Rusom by som sa neukrývala, hovorí starenka

17.05.2017

„ A ako vidíš voľby vo Francúzsku? “, pýta sa ma starenka. Som záhorák a maminka mojej maminky preto nie je babka, ale starenka a volám ju „stare“... „Dúfam, že Le Penová dostane na viac »

Vladimír Mečiar

Mečiar: Symbol rozdelenia federácie, ale aj možného zneužitia moci

23.07.2017 11:00

S menom Vladimíra Mečiara, ktorý sa narodil 26. júla 1942, sa spája rozdelenie federácie a vznik samostatného Slovenska.

lietadlová loď, loď, Gerald R. Ford

Nová pýcha americkej flotily. USA zaradili služby loď novej generácie

23.07.2017 10:18

USA po rokoch meškania a nečakaného predraženia uviedli do služby lietadlovú loď USS Gerald Ford, ktorá je prvým zástupcom novej generácie nosičov lietadiel.

Anthony Scaramucci

Šéf komunikácie Bieleho domu vymazal svoje tweety, išli proti Trumpovi

23.07.2017 09:58

Nový riaditeľ komunikácie Bieleho domu Anthony Scaramucci vymazal všetky staré tweety zo svojho účtu. V sobotu o tom informoval na twitteri.

Islamský štát, fallúdža, irak,

The Guardian: Interpol má zoznam 173 možných atentátnikov

23.07.2017 08:58

Zoznam 173 členov IS, ktorí majú údajne osobitnú prípravu zameranú na páchanie samovražedných útokov v Európe, rozšírila medzinárodná policajná organizácia Interpol.

David

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 1988x
Priemerná čítanosť článkov: 663x

Autor blogu

Kategórie