Založ si blog

Volajme ho Legstrong

1027564_1_0214-lance-armstrong_standard
Viete, to je tak. Ak by ste boli vrcholový cyklista a mali by ste čo i len tušenie, že väčšina vašich sokov ide na vec nelegálne, tiež by ste nebrali len Marťankov.

Hrozne nerád ho volám Armstrong. Radšej ho volám Legstrong. „Big Tex“ bol veľký fenomén. V USA ho milovali, vládla tam armstrongovská mánia, ľudia nosili náramky s jeho menom, no skrátka, príbeh neskutočný. Človek, športovec, ktorého nepoložila rakovina tretieho štádia s metastázami, sa dostal do životnej formy a začal vyhrávať na Starej dáme. Boli aj takí, ktorí hovorili, že práve šport a zdravý životný štýl mu skutočne pomohol eliminovať nádor. Armstrong nebol kráľ sypačov. Bol to kráľ cyklistov v dobe sypačov.

Keď sa vracal do profipelotónu, uzavrel zmluvu s U.S. Postal, ktorí v tom čase neboli žiadni velikáni. Ako tím absolvovali mnoho pretekov, kde „Le Boss“ chcel v prvom rade dokázať, že s rakovinou sa dá bojovať a je možné sa z nej dokonca aj vyliečiť. V prvom roku od oznámenia svojho návratu toho veľa nevyhral, lepšie povedané, ani toho veľa nenajazdil. Nádej mu dalo jeho 4. miesto na Vuelte v roku 1998. Po týchto náročných trojtýždňových pretekoch sa stala z Postalu jedna veľká sekta podriadená svojmu lídrovi Armstrongovi s jediným cieľom, a síce vyhrať Tour de France.

Ak chcete niečo vyhrať aspoň raz a vy to vyhráte sedemkrát, tak sa z toho stáva námet na film. Armstrong sa stal miláčikom ľudí nielen v Amerike, ale aj na celom svete. Azda iba okrem Francúzov. Veď kto by mal rád úspešného Američana, ktorý vo vašej krajine permanentne vyhráva vaše najprestížnejšie preteky.

A ešte je tu jedno dôležité príslovie – „V najlepšom treba prestať.“ Zrejme sa ho držal. V roku 2005, v momente, keď preťal cieľovú pásku na parížskom Champs-Élysées sa rozhodol ukončiť svoju bohatú športovú kariéru. Neskôr prehodnotil svoje rozhodnutie. V septembri 2008 vyhlásil reštart svojej kariéry, za účelom propagácie nadácie Livestrong a na druhý rok už aj pretekal. V Astane bojoval o pozíciu lídra tímu s podobným hriešnikom – Contadorom. Aj bojoval, aj prehral, aj mu domestika robil. Pomohol mu vyhrať TdF v roku 2009, pričom sám bol na pódiu, keď skončil tretí. Po tomto roku založil svoj vlastný tím RadioShack. Ako líder tímu išiel na TdF v roku 2010, ale nebolo z toho nič viac, ako len 23. miesto.

Armstrongovi do roku 2012 nik doping nedokázal, aj keď už existovalo mnoho špekulácií. No v tomto roku ho antidopingová agentúra USADA obvinila z užívania zakázaných látok. Väčšina ľudí doma ho úplne zavrhla. Stal sa pre nich „lúzerom“, či klamárom a jeho nadáciu Livestrong začali volať Liestrong. Tak to tam chodí. Podvádzaš – končíš. Armstorng sa síce ešte odvolal, ale nič mu to nebolo platné. Zamieta sa. Odobrali mu všetky víťazstvá,  diskvalifikovali zo všetkých pretekov od roku 1998.

Je tu ešte jedna zaujímavosť, ktorá je vo svete športu skôr výnimočnou. Po odobratí titulov z Tour de France ostali tieto ročníky bez víťaza. Aj jazdci, ktorí boli v tých rokoch druhí, totiž mali dopingovú minulosť. Zrejme to bolo najlepšie zo zlých riešení. Inými slovami: USADA v spolupráci s UCI neurobila takú istú chybu ako v roku 2010, keď odobrali titul Contadorovi a následne ho pridelili Andymu Schleckovi.

Armstrong sa previnil predovšetkým tým, že bol Američan. Dopovali aj iní víťazi. Napríklad Hinault, Anquetil a iní. A mnohí o tom vedeli. Smutnou pravdou je, že tí, ktorých porážal, sypali rovnako ako on…

Fico a jeho jadro

09.03.2018

Pamätáte sa na Ficove reči o jadre? Vtedy sa nejeden jednotný názorový tábor rozdelil. Existovalo viac názorov. Jedna skupina tvrdila, že by sme sa mali bez akýchkoľvek debát priblížiť ku viac »

Ja mám dosť. A vy?

01.03.2018

Smer sa nachádza v pekne pochmúrnej situácii. Azda prvýkrát sa ocitá v pozícii, keď je naozaj ohrozená jeho vláda. A takisto si dovoľujem tvrdiť, že akonáhle by bol Fico v opozícii, koalícia viac »

Harabinovi chýba morálka

22.01.2018

Pred pár dňami som sedel v škole a počas prestávky robil to, čo robím často, keď sa chcem odreagovať. Scrolloval Facebook a čítal news. Športové výsledky, čo je nové u nás doma, čo nové viac »

internáty, Bratislava, Mlynská dolina, vražda, Cervanová

Nahrávka môže usvedčiť vrahov Cervanovej

22.05.2018 20:00

Z českého bezpečnostného archívu vyniesol na svetlo novinár Hanus zvukovú nahrávku výpovede korunnej svedkyne v prípade vraždy Ľudmily Cervanovej.

Savčenková

Savčenkovej zamietli odvolanie voči predĺženiu väzby; schudla vraj 20 kíl

22.05.2018 19:55

Savčenková je vo väzbe pre obvinenie z plánovania teroristického útoku a prevratu.

Pamätník vzniku prvej Československej republiky

Oslava Československej republiky delí politikov

22.05.2018 19:34

Na sté výročie vzniku prvej Československej republiky sa chystajú oslavy, ale zatiaľ sa zdá, že Slováci si túto výnimočnú udalosť štátnym sviatkom nepripomenú.

NORTHKOREA-MISSILES/TRUMP

Donald Trump naznačil odklad summitu s Kim Čong-unom

22.05.2018 19:13, aktualizované: 20:33

Trump uviedol, že summit "možno nevyjde na 12. júna" a naznačil, že by schôdzka mohla byť odložená. Informovala o tom agentúra AP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 11905x
Priemerná čítanosť článkov: 1191x

Autor blogu

Kategórie