Založ si blog

Volajme ho Legstrong

1027564_1_0214-lance-armstrong_standard
Viete, to je tak. Ak by ste boli vrcholový cyklista a mali by ste čo i len tušenie, že väčšina vašich sokov ide na vec nelegálne, tiež by ste nebrali len Marťankov.

Hrozne nerád ho volám Armstrong. Radšej ho volám Legstrong. „Big Tex“ bol veľký fenomén. V USA ho milovali, vládla tam armstrongovská mánia, ľudia nosili náramky s jeho menom, no skrátka, príbeh neskutočný. Človek, športovec, ktorého nepoložila rakovina tretieho štádia s metastázami, sa dostal do životnej formy a začal vyhrávať na Starej dáme. Boli aj takí, ktorí hovorili, že práve šport a zdravý životný štýl mu skutočne pomohol eliminovať nádor. Armstrong nebol kráľ sypačov. Bol to kráľ cyklistov v dobe sypačov.

Keď sa vracal do profipelotónu, uzavrel zmluvu s U.S. Postal, ktorí v tom čase neboli žiadni velikáni. Ako tím absolvovali mnoho pretekov, kde „Le Boss“ chcel v prvom rade dokázať, že s rakovinou sa dá bojovať a je možné sa z nej dokonca aj vyliečiť. V prvom roku od oznámenia svojho návratu toho veľa nevyhral, lepšie povedané, ani toho veľa nenajazdil. Nádej mu dalo jeho 4. miesto na Vuelte v roku 1998. Po týchto náročných trojtýždňových pretekoch sa stala z Postalu jedna veľká sekta podriadená svojmu lídrovi Armstrongovi s jediným cieľom, a síce vyhrať Tour de France.

Ak chcete niečo vyhrať aspoň raz a vy to vyhráte sedemkrát, tak sa z toho stáva námet na film. Armstrong sa stal miláčikom ľudí nielen v Amerike, ale aj na celom svete. Azda iba okrem Francúzov. Veď kto by mal rád úspešného Američana, ktorý vo vašej krajine permanentne vyhráva vaše najprestížnejšie preteky.

A ešte je tu jedno dôležité príslovie – „V najlepšom treba prestať.“ Zrejme sa ho držal. V roku 2005, v momente, keď preťal cieľovú pásku na parížskom Champs-Élysées sa rozhodol ukončiť svoju bohatú športovú kariéru. Neskôr prehodnotil svoje rozhodnutie. V septembri 2008 vyhlásil reštart svojej kariéry, za účelom propagácie nadácie Livestrong a na druhý rok už aj pretekal. V Astane bojoval o pozíciu lídra tímu s podobným hriešnikom – Contadorom. Aj bojoval, aj prehral, aj mu domestika robil. Pomohol mu vyhrať TdF v roku 2009, pričom sám bol na pódiu, keď skončil tretí. Po tomto roku založil svoj vlastný tím RadioShack. Ako líder tímu išiel na TdF v roku 2010, ale nebolo z toho nič viac, ako len 23. miesto.

Armstrongovi do roku 2012 nik doping nedokázal, aj keď už existovalo mnoho špekulácií. No v tomto roku ho antidopingová agentúra USADA obvinila z užívania zakázaných látok. Väčšina ľudí doma ho úplne zavrhla. Stal sa pre nich „lúzerom“, či klamárom a jeho nadáciu Livestrong začali volať Liestrong. Tak to tam chodí. Podvádzaš – končíš. Armstorng sa síce ešte odvolal, ale nič mu to nebolo platné. Zamieta sa. Odobrali mu všetky víťazstvá,  diskvalifikovali zo všetkých pretekov od roku 1998.

Je tu ešte jedna zaujímavosť, ktorá je vo svete športu skôr výnimočnou. Po odobratí titulov z Tour de France ostali tieto ročníky bez víťaza. Aj jazdci, ktorí boli v tých rokoch druhí, totiž mali dopingovú minulosť. Zrejme to bolo najlepšie zo zlých riešení. Inými slovami: USADA v spolupráci s UCI neurobila takú istú chybu ako v roku 2010, keď odobrali titul Contadorovi a následne ho pridelili Andymu Schleckovi.

Armstrong sa previnil predovšetkým tým, že bol Američan. Dopovali aj iní víťazi. Napríklad Hinault, Anquetil a iní. A mnohí o tom vedeli. Smutnou pravdou je, že tí, ktorých porážal, sypali rovnako ako on…

Lunterovo vetranie

05.11.2017

Pravá strana, čo je s vama?! Alebo ľavá? Ono je to vlastne úplne jedno. Časti oboch utrpeli obrovské fiasko. Prehra Kotlebu s Lunterom sa ako tak čakala, ale takáto prehra Smeru sa veruže nečakala. viac »

Ak by kotlebovcov zrušili, dlho mi za nimi určite nebude. Naopak

07.09.2017

Každý máme takého kamaráta, s ktorým máme spoločnú tému. Aj ja mám takú spriazdnenú dušu. Konkrétne Dušana, predzývaného "cigáň". Ono to má aj svoje odôvodnenie. Totiž pri ňom sa viac »

Rande s YouTubom alias moje spomienky na úspechy slovenských športovcov

24.06.2017

Stalo sa to iba nedávno, bol som hokejovo otrávený a hlavne unudený. A tak normálka, zapínam počítač, vysmiaty od ucha k uchu si chcem zarandiť s Fifou… Mám ju rád, ľúbime sa už niekoľko viac »

Morawiecki, sapin

Poľský vicepremiér nakupoval, vraj až príliš lacno

19.11.2017 10:36

Džús za 50 grošov (12 centov), zemiačiky a čokoláda za jeden zlotý (24 centov) a sušienky za dva (48 centov), vypočítala televízia TVN 24.

Ministerstvo zdravotníctva

Ministerstvá plánujú na budúci rok vypracovať 43 návrhov zákonov

19.11.2017 10:18

Chystá sa zmena ročného zúčtovanie sociálneho poistenia, úprava práv a povinností pedagogických zamestnancov či reforma opatrovníckeho práva.

maza

V Buenos Aires náhle zomrel španielsky generálny prokurátor

19.11.2017 09:40

José Manuel Maza obvinil bývalé katalánskej vedenie zo vzbury.

trump

Americký generál by Trumpa neposlúchol. Rozkaz k jadrovému útoku by nevykonal

19.11.2017 08:42

Penzionovaný generál Robert Kehle vyhlásil, že armáda môže odmietnuť rozkaz, ktorý považuje za nezákonný.

David

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 4987x
Priemerná čítanosť článkov: 997x

Autor blogu

Kategórie