Založ si blog

Časovaná bomba

„Ľudia sa musia cítiť bezpečne, musíme presadzovať uzavretie vonkajšej európskej hranice. Euro nateraz nie je pre nás výhodné.“ Toto sú slová najbohatšieho Slováka Andreja Bureša… pardon.. Babiša na jeho tlačovej konferencii pri predstavení volebného programu. Takéto a podobné „poněkud“ populistické reči a demagógia na Čechov zabrali. Voľby vyhral a dostal od prezidenta poverenie zostavovať vládu. No je tu jeden háčik. Lepšie povedané hrubý hák. Nikto s ním nechcel vládnuť.

BABIŠ A JEHO MENŠINOVÁ VLÁDA

Napríklad s SPD spoluprácu vylúčil a podobne tomu bolo aj naopak. KDÚ-ČSL nechcelo so stranou ANO vládnuť, kvôli trestne stíhanému Babišovi. A u ostatných strán pochodil rovnako. Buď nesúhlasila jedna strana alebo druhá. Nakoniec sa nedohodol s nikým a ťažko povedať, kto s ním bude hlasovať. Babiš totiž nezložil len takú obyčajnú vládu. Dnes sa stane predsedom menšinovej vlády. Taká forma vlády je ako časovaná bomba. Kedykoľvek sa môže pozbierať 50 poslancov, ktorým sa to tak páčiť nebude a zvolajú hlasovanie. A pravdepodobne v takejto situácii by sa našlo aj takých 101, ktorí by hlasovali proti. A je dosť ťažké povedať, či by to Babišovi prekážalo. No plakať asi nebude. Ako sa pozerám na výsledky týchto volieb, tak je dosť pravdepodobné, že môže ostať v pokojný. Kľudne by mohol pri budúcich voľbách ísť percentuálne ešte vyššie. Ale všetko by záležalo na tom, za akých okolností by sa voľby konali. Veď možno to nakoniec aj on sám zahrá na predčasné voľby…

PODOBNÉ HROZILO AJ NÁM

Na Slovensku bola hrozba nezloženia vlády aj pri posledných parlamentných voľbách. Vedelo sa, že Fico bude skladať zlepenec, pričom vôbec nebolo isté, že niekoho stiahne na svoju stranu. Pravica by musela prísť s nejakým superzlepencom alebo s nejakou šesťkoalíciou. Širokou ako pán poslanec Číž. Pamätám si volebnú noc. Písal som kamarátovi, ako to vidí. „Ako najpravdepodobnejšia možnosť sa mi javí úradnícka vláda a predčasné voľby.“ odpovedal. Jeho prognóza sa nenaplnila, Fico to nakoniec zvládol. Neviem, či bohužiaľ alebo vďakabohu. A menšinová vláda by pravdepodobne mala takú istú šancu, akú má aj tá Babišova.

VOLIČOV NEODRADILO ANI ČAPÍ HNÍZDO A BUREŠ

Pred voľbami sa prevalila kauza Čapí hnízdo, kde spoločnosť ZZN ARGO bola prevedená od Babišovej firmy Agrofert na neznámeho majiteľa. Tým jej bolo umožnené získať dotáciu z EÚ. Na Babiša bolo znesené obvinenie, kde bol upodozrievaný z účelového čerpania eurofondov. Kauza je v procese vyšetrovania. Asi každý čakal, že mu to uškodí. Prejavilo sa to len na povolebnej spolupráci, ale nie na volebných výsledkoch. No tu to nekončí. Na Slovensku lieta aj v známej ŠtBáckej kauze Bureš. A on to samozrejme popiera so znepokojením, že ako agent ŠtB je vedený neoprávnene. A čuduj sa svete – ani toto mu preferenčne neuškodilo. Takže slovenský miliardár podozrivý zo spolupráce so ŠtB a nekalými kšeftami s eurofondami sa stane českým premiérom. Ale my – Slováci – sa nemáme až tak čomu diviť…

NIE CUDZINCOM

„Nenávidíme cudzincov, ale vládnu nám Slovák a Polojaponec. Je to blázinec.“ povedal český novinár a moderátor Václav Moravec pre Denník N. A musím mu dať za pravdu. Babiš aj Okamura zarobili na tom, že boli proti prijímaniu migrantov. Asi najdôležitejší parameter v ľudských očiach. Ale Okamura zarobil na kampani vyslovene protiutečeneckej. Až chorobne. Robil presne to, čo ja na politikoch nemám rád. Robil z ľudského nešťastia politický boj. To je už taký populistický obyčaj. Myslím si, že debata o imigrantoch a utečencoch je viac ako potrebná, ale nie je OK, ak si na tom niekto postaví celú kampaň. Veď tá strana sa už potom ani nemôže tváriť, že má nejaké hodnoty a zdravé záujmy. Migračná kríza je pre Česko a Slovensko problém č. 20. Ako by sa mu páčilo, keby bola takáto kampaň bola vedená napríklad aj proti Japoncom ? Veď to je choré mať stále nejaké výhrady voči určitej rase alebo ideológii. Nieto si na tom postaviť kampaň od hlavy až po päty.

Eparcha Chautur a údajné zneužívanie

19.09.2018

A je ten celibát naozaj dobrý? Nie je to kontraproduktívne pre povesť RKC? Nie je proti prírode? Tieto otázky sa posledný mesiac zas a znova objavujú v rôznych médiách a diskusiách. Po deliktoch viac »

Fico a jeho jadro

09.03.2018

Pamätáte sa na Ficove reči o jadre? Vtedy sa nejeden jednotný názorový tábor rozdelil. Existovalo viac názorov. Jedna skupina tvrdila, že by sme sa mali bez akýchkoľvek debát priblížiť ku viac »

Ja mám dosť. A vy?

01.03.2018

Smer sa nachádza v pekne pochmúrnej situácii. Azda prvýkrát sa ocitá v pozícii, keď je naozaj ohrozená jeho vláda. A takisto si dovoľujem tvrdiť, že akonáhle by bol Fico v opozícii, koalícia viac »

brexit

Britská vláda plne podporuje Mayovej plán brexitu

24.09.2018 23:23

Britská premiérka sa drží svojho návrhu známeho ako plán z Chequers aj napriek kritike zo strany lídrov EÚ.

Sýria Rusko S-300 obrana protivzdušná dodanie

Konašenkov: Radar dokazuje, že za zostrelenie Iliušina môže Izrael

24.09.2018 23:12

Podľa záznamu z komplexu S-400 z ruskej vojenskej základni Humajmím bolo pôvodným cieľom rakety izraelské viacúčelové stíhacie lietadlo typu F-16.

Irán prehliadka útok obete spomienka

Irán pohrozil USA a Izraelu ničivou odvetou za útok v Ahváze

24.09.2018 22:23

Teherán obvinil Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty, že čin, ktorý si vyžiadal 25 mŕtvych, financovali.

zjuganov, Žirinovský

Putinovo Jednotné Rusko prehralo štvrté gubernátorské voľby

24.09.2018 21:23

Podľa expertov sa protestné hlasovanie javí ako reakcia na nepopulárne rozhodnutie zvýšiť vek odchodu do penzie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 14524x
Priemerná čítanosť článkov: 1320x

Autor blogu

Kategórie