Založ si blog

Časovaná bomba

„Ľudia sa musia cítiť bezpečne, musíme presadzovať uzavretie vonkajšej európskej hranice. Euro nateraz nie je pre nás výhodné.“ Toto sú slová najbohatšieho Slováka Andreja Bureša… pardon.. Babiša na jeho tlačovej konferencii pri predstavení volebného programu. Takéto a podobné „poněkud“ populistické reči a demagógia na Čechov zabrali. Voľby vyhral a dostal od prezidenta poverenie zostavovať vládu. No je tu jeden háčik. Lepšie povedané hrubý hák. Nikto s ním nechcel vládnuť.

BABIŠ A JEHO MENŠINOVÁ VLÁDA

Napríklad s SPD spoluprácu vylúčil a podobne tomu bolo aj naopak. KDÚ-ČSL nechcelo so stranou ANO vládnuť, kvôli trestne stíhanému Babišovi. A u ostatných strán pochodil rovnako. Buď nesúhlasila jedna strana alebo druhá. Nakoniec sa nedohodol s nikým a ťažko povedať, kto s ním bude hlasovať. Babiš totiž nezložil len takú obyčajnú vládu. Dnes sa stane predsedom menšinovej vlády. Taká forma vlády je ako časovaná bomba. Kedykoľvek sa môže pozbierať 50 poslancov, ktorým sa to tak páčiť nebude a zvolajú hlasovanie. A pravdepodobne v takejto situácii by sa našlo aj takých 101, ktorí by hlasovali proti. A je dosť ťažké povedať, či by to Babišovi prekážalo. No plakať asi nebude. Ako sa pozerám na výsledky týchto volieb, tak je dosť pravdepodobné, že môže ostať v pokojný. Kľudne by mohol pri budúcich voľbách ísť percentuálne ešte vyššie. Ale všetko by záležalo na tom, za akých okolností by sa voľby konali. Veď možno to nakoniec aj on sám zahrá na predčasné voľby…

PODOBNÉ HROZILO AJ NÁM

Na Slovensku bola hrozba nezloženia vlády aj pri posledných parlamentných voľbách. Vedelo sa, že Fico bude skladať zlepenec, pričom vôbec nebolo isté, že niekoho stiahne na svoju stranu. Pravica by musela prísť s nejakým superzlepencom alebo s nejakou šesťkoalíciou. Širokou ako pán poslanec Číž. Pamätám si volebnú noc. Písal som kamarátovi, ako to vidí. „Ako najpravdepodobnejšia možnosť sa mi javí úradnícka vláda a predčasné voľby.“ odpovedal. Jeho prognóza sa nenaplnila, Fico to nakoniec zvládol. Neviem, či bohužiaľ alebo vďakabohu. A menšinová vláda by pravdepodobne mala takú istú šancu, akú má aj tá Babišova.

VOLIČOV NEODRADILO ANI ČAPÍ HNÍZDO A BUREŠ

Pred voľbami sa prevalila kauza Čapí hnízdo, kde spoločnosť ZZN ARGO bola prevedená od Babišovej firmy Agrofert na neznámeho majiteľa. Tým jej bolo umožnené získať dotáciu z EÚ. Na Babiša bolo znesené obvinenie, kde bol upodozrievaný z účelového čerpania eurofondov. Kauza je v procese vyšetrovania. Asi každý čakal, že mu to uškodí. Prejavilo sa to len na povolebnej spolupráci, ale nie na volebných výsledkoch. No tu to nekončí. Na Slovensku lieta aj v známej ŠtBáckej kauze Bureš. A on to samozrejme popiera so znepokojením, že ako agent ŠtB je vedený neoprávnene. A čuduj sa svete – ani toto mu preferenčne neuškodilo. Takže slovenský miliardár podozrivý zo spolupráce so ŠtB a nekalými kšeftami s eurofondami sa stane českým premiérom. Ale my – Slováci – sa nemáme až tak čomu diviť…

NIE CUDZINCOM

„Nenávidíme cudzincov, ale vládnu nám Slovák a Polojaponec. Je to blázinec.“ povedal český novinár a moderátor Václav Moravec pre Denník N. A musím mu dať za pravdu. Babiš aj Okamura zarobili na tom, že boli proti prijímaniu migrantov. Asi najdôležitejší parameter v ľudských očiach. Ale Okamura zarobil na kampani vyslovene protiutečeneckej. Až chorobne. Robil presne to, čo ja na politikoch nemám rád. Robil z ľudského nešťastia politický boj. To je už taký populistický obyčaj. Myslím si, že debata o imigrantoch a utečencoch je viac ako potrebná, ale nie je OK, ak si na tom niekto postaví celú kampaň. Veď tá strana sa už potom ani nemôže tváriť, že má nejaké hodnoty a zdravé záujmy. Migračná kríza je pre Česko a Slovensko problém č. 20. Ako by sa mu páčilo, keby bola takáto kampaň bola vedená napríklad aj proti Japoncom ? Veď to je choré mať stále nejaké výhrady voči určitej rase alebo ideológii. Nieto si na tom postaviť kampaň od hlavy až po päty.

Harabinovi chýba morálka

22.01.2018

Pred pár dňami som sedel v škole a počas prestávky robil to, čo robím často, keď sa chcem odreagovať. Scrolloval Facebook a čítal news. Športové výsledky, čo je nové u nás doma, čo nové viac »

Kim je hlupák. Nie samovrah

31.12.2017

Krajina, kde komunizmus rozširuje svoju ľavú zátvorku, je schopná takmer všetkého. Dnes je už viac ako isté, že Severná Kórea je najnepredvídateľnejšia a najuzavretejšia krajina na svete. viac »

Lunterovo vetranie

05.11.2017

Pravá strana, čo je s vama?! Alebo ľavá? Ono je to vlastne úplne jedno. Časti oboch utrpeli obrovské fiasko. Prehra Kotlebu s Lunterom sa ako tak čakala, ale takáto prehra Smeru sa veruže nečakala. viac »

Pavlo Klimkin

Klimkin je pripravený priznať vinu Ukrajiny za masaker vo Volyni

21.02.2018 15:29

Volynský masaker je označením pre masové vraždy spáchané od februára 1943 do februára 1944 na území predvojnového Poľska okupovanom hitlerovským Nemeckom.

Benjamin Netanjahu

Politické prežitie izraelského premiéra je ohrozené pre korupčný škandál

21.02.2018 15:15

Bývalý generálny riaditeľ pre komunikáciu Šlomo Filber sa podľa hlavných izraelských médií na svedectvo proti Netanjahuovi dohodol s vyšetrovateľmi.

mobil, smartfón, telefón, poistenie, internet, wifi, ruka, komunikácia, lietadlo, cestovanie

Načo karta, keď stačí smartfón? Trendom v bankách je virtualizácia

21.02.2018 15:13

Banky sa pri platobných kartách ešte donedávna zameriavali najmä na vývoj nových funkcií, ako napríklad bezkontaktné platenie. Teraz je trendom virtualizácia.

Sklabinský hrad

Sklabinský hrad predávajú cez realitku

21.02.2018 15:00

Zrúcanina hradu Sklabiňa, ktorý býval v minulosti hrdým sídlom Turčianskej župy, je na predaj. Ponúka ju realitná kancelária zo Žiliny za 250-tisíc eur.

David

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 8745x
Priemerná čítanosť článkov: 1093x

Autor blogu

Kategórie