Založ si blog

Fico a jeho jadro

Pamätáte sa na Ficove reči o jadre? Vtedy sa nejeden jednotný názorový tábor rozdelil. Existovalo viac názorov. Jedna skupina tvrdila, že by sme sa mali bez akýchkoľvek debát priblížiť ku krajinám najvyššej rýchlosti. Iní boli o niečo skeptickejší a tvrdili, že to, čo sa chystáme zrealizovať, by sme si mali určite dlhšie premyslieť. Ďalej nasledovala skupina, ktorá bola buď proti alebo zásadne proti. A to z akýchkoľvek dôvodov.

Dlho som premýšľal nad tým, čo tak Fico do toho jadra uteká. Bolo to naňho fest neprirodzené. Fico a jadro. To jak Mr. Bean a Pytagoras. Nedávno začalo vysvitať, na akú strunku Fico hral. Pripadá mi, že chcel osloviť skupinku ľudí, u ktorej doposiaľ nehral ani na tú najtenšiu strunku. Pritom nemyslím slniečkarov alebo nejakú kaviareň, či jak ich to volajú. Mám na mysli ľudí, ktorí sú proeurópski. Vidiaci členstvo svojej krajiny v EÚ ako skutočnosť, ktorá im dáva istotu a nádej. A ako všetcia dobre vieme, u svojich skalných si to pokaziť ani nemohol. Mohol sa hrnúť kamkoľvek. Lebo pre nich je totem. Čokoľvek urobí je buď správne alebo na obranu voči komukoľvek škodnému. Akože Západ a tak.

No teraz je tu veľká kauza a problém jak hrom. A dokonca sa ani trocha nedivím, že pri tejto kauze reči o jadre zmizli. To sa dá zobrať s pokorou. Šak prirodzene. No čo je oveľa prapodivnejšie, stratil sa nám aj hlavný iniciátor jadra. No nie priamo. Len sa preriekol. „Len“.  Svojou konšpiračnou teóriou o Sorosovi sa nepriblížil európskemu jadru, ale nejakému tekvicovému jadierku z Hlavných správ. Neviem to ani nazvať. A keď sa niekomu nepáči, že sa to nazýva konšpiračnou teóriou. Hovorím mu, že to je ešte eufemizmus. Je to hodné iného názvu. Veď aj na konšpiráciu to bol fail. To nepovedal súkromný dezinformačný web. To povedal predseda vlády na svojom oficiálnom brífingu.

Chápem, že Sorosovi sa toho dá veľa vyčítať. Či už objektívne – podivuhodne zbohatol, spolupracuje s neziskovkami, sponzoruje ich, máva schôdzky s politikmi. A aj subjektívne – pochádza z Maďarska, žije v Spojených štátoch a je to Žid. Mnohým sa to ľahko naňho zvaľuje. Vidia ho ako organizátora revolúcií, všetkého protištátneho aj neviemčoho.

Keby to riekol hocijaký iný premiér, bolo by to len hrubé prepísknutie. No Fico to nielen prepískol, on sa aj preriekol. Vysvitlo, že on nie je ten, ktorý by nás viedol do jadra. A bol to opäť len populistický ťah. Vedie nás akurát tak do jadra Sicílie.

Ja mám dosť. A vy?

01.03.2018

Smer sa nachádza v pekne pochmúrnej situácii. Azda prvýkrát sa ocitá v pozícii, keď je naozaj ohrozená jeho vláda. A takisto si dovoľujem tvrdiť, že akonáhle by bol Fico v opozícii, koalícia viac »

Harabinovi chýba morálka

22.01.2018

Pred pár dňami som sedel v škole a počas prestávky robil to, čo robím často, keď sa chcem odreagovať. Scrolloval Facebook a čítal news. Športové výsledky, čo je nové u nás doma, čo nové viac »

Kim je hlupák. Nie samovrah

31.12.2017

Krajina, kde komunizmus rozširuje svoju ľavú zátvorku, je schopná takmer všetkého. Dnes je už viac ako isté, že Severná Kórea je najnepredvídateľnejšia a najuzavretejšia krajina na svete. viac »

Andrew Brunson

Americký pastor ostáva vo väzení, rozhodol turecký súd. Za špionáž mu hrozí 35 rokov

18.07.2018 15:38

Súd v tureckom meste Aliaga rozhodol, že americký pastor Andrew Brunson zostane vo väzení. Zároveň odmietol žiadosť jeho obhajcu o prepustenie.

plyn, gajary

Rokovania o ruskom plyne sa roztáčajú

18.07.2018 15:35

Zdá sa, že cesta k dohode o preprave plynu z Ruska cez Ukrajinu po roku 2019 je otvorená. V utorok sa začali rokovania medzi Ukrajinou, Ruskom a Európskou úniou.

loď, migrant

Pri Severnom Cypre stroskotala loď s migrantmi, 16 mŕtvych

18.07.2018 15:25

Po ďalších, ktorí mohli prežiť, zatiaľ pátrajú.

peniaze, kalkulačka, výplata, zamestnanie, mzda,

Junckerov investičný fond za tri roky zmobilizoval 335 miliárd eur

18.07.2018 15:19

Európsky fond pre strategické investície (EFSI) od júla 2015 zmobilizoval dodatočné investície v krajinách EÚ vo výške 335 miliárd eur.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 12383x
Priemerná čítanosť článkov: 1238x

Autor blogu

Kategórie