Založ si blog

Fico a jeho jadro

Pamätáte sa na Ficove reči o jadre? Vtedy sa nejeden jednotný názorový tábor rozdelil. Existovalo viac názorov. Jedna skupina tvrdila, že by sme sa mali bez akýchkoľvek debát priblížiť ku krajinám najvyššej rýchlosti. Iní boli o niečo skeptickejší a tvrdili, že to, čo sa chystáme zrealizovať, by sme si mali určite dlhšie premyslieť. Ďalej nasledovala skupina, ktorá bola buď proti alebo zásadne proti. A to z akýchkoľvek dôvodov.

Dlho som premýšľal nad tým, čo tak Fico do toho jadra uteká. Bolo to naňho fest neprirodzené. Fico a jadro. To jak Mr. Bean a Pytagoras. Nedávno začalo vysvitať, na akú strunku Fico hral. Pripadá mi, že chcel osloviť skupinku ľudí, u ktorej doposiaľ nehral ani na tú najtenšiu strunku. Pritom nemyslím slniečkarov alebo nejakú kaviareň, či jak ich to volajú. Mám na mysli ľudí, ktorí sú proeurópski. Vidiaci členstvo svojej krajiny v EÚ ako skutočnosť, ktorá im dáva istotu a nádej. A ako všetcia dobre vieme, u svojich skalných si to pokaziť ani nemohol. Mohol sa hrnúť kamkoľvek. Lebo pre nich je totem. Čokoľvek urobí je buď správne alebo na obranu voči komukoľvek škodnému. Akože Západ a tak.

No teraz je tu veľká kauza a problém jak hrom. A dokonca sa ani trocha nedivím, že pri tejto kauze reči o jadre zmizli. To sa dá zobrať s pokorou. Šak prirodzene. No čo je oveľa prapodivnejšie, stratil sa nám aj hlavný iniciátor jadra. No nie priamo. Len sa preriekol. „Len“.  Svojou konšpiračnou teóriou o Sorosovi sa nepriblížil európskemu jadru, ale nejakému tekvicovému jadierku z Hlavných správ. Neviem to ani nazvať. A keď sa niekomu nepáči, že sa to nazýva konšpiračnou teóriou. Hovorím mu, že to je ešte eufemizmus. Je to hodné iného názvu. Veď aj na konšpiráciu to bol fail. To nepovedal súkromný dezinformačný web. To povedal predseda vlády na svojom oficiálnom brífingu.

Chápem, že Sorosovi sa toho dá veľa vyčítať. Či už objektívne – podivuhodne zbohatol, spolupracuje s neziskovkami, sponzoruje ich, máva schôdzky s politikmi. A aj subjektívne – pochádza z Maďarska, žije v Spojených štátoch a je to Žid. Mnohým sa to ľahko naňho zvaľuje. Vidia ho ako organizátora revolúcií, všetkého protištátneho aj neviemčoho.

Keby to riekol hocijaký iný premiér, bolo by to len hrubé prepísknutie. No Fico to nielen prepískol, on sa aj preriekol. Vysvitlo, že on nie je ten, ktorý by nás viedol do jadra. A bol to opäť len populistický ťah. Vedie nás akurát tak do jadra Sicílie.

Ja mám dosť. A vy?

01.03.2018

Smer sa nachádza v pekne pochmúrnej situácii. Azda prvýkrát sa ocitá v pozícii, keď je naozaj ohrozená jeho vláda. A takisto si dovoľujem tvrdiť, že akonáhle by bol Fico v opozícii, koalícia viac »

Harabinovi chýba morálka

22.01.2018

Pred pár dňami som sedel v škole a počas prestávky robil to, čo robím často, keď sa chcem odreagovať. Scrolloval Facebook a čítal news. Športové výsledky, čo je nové u nás doma, čo nové viac »

Kim je hlupák. Nie samovrah

31.12.2017

Krajina, kde komunizmus rozširuje svoju ľavú zátvorku, je schopná takmer všetkého. Dnes je už viac ako isté, že Severná Kórea je najnepredvídateľnejšia a najuzavretejšia krajina na svete. viac »

Rastislavice, pavol klinka, pole, kombajn

Najprv pôdu prenajmú, potom ju chcú späť z noci na ráno

22.04.2018 20:00

Napätie medzi malými a veľkými farmármi na východnom Slovensku nepoľavuje.

Salzburg, Rakúsko

Ľudovci sú jasným víťazom volieb v Salzbursku, zelení utrpeli debakel

22.04.2018 19:54

ÖVP získala 37,8 percenta hlasov, čo je o 8,7 percenta viac ako v roku 2013. V 36-člennom krajinskom parlamente bude mať 15 kresiel.

Koliba, počasie, jeseň, turisti

Apríl je netypický ustáleným počasím a vysokým počtom letných dní

22.04.2018 19:51

Tohtoročný apríl je netypický ustáleným počasím a vysokým počtom dní, keď teplota vzduchu vystúpila nad 25 a viac stupňov Celzia.

bielorusko, lukašenko

Srbsko dostalo od Lukašenka štyri stíhačky MiG-29

22.04.2018 19:49

Bielorusko vopred avizovalo, že chce v roku 2018 poskytnúť Srbsku osem migov a dva raketové systémy Buk pod podmienkou, že Belehrad uhradí náklady za ich modernizáciu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 11654x
Priemerná čítanosť článkov: 1165x

Autor blogu

Kategórie