Splachovanie pitnou vodou je luxus

11. júla 2019, David, Na cestách

Veľa z nás si ani neuvedomuje, aké vzácne je mať pitnú vodu tečúcu priamo z kohútika. Ja som taktiež nebol výnimkou. Pre nás, pohodlných Európanov, je to samozrejmosť. Okrem toho, že ju pijeme, umývame s ňou riad, sprchujeme sa s ňou a dokonca s ňou aj splachujeme. Niekedy v blízkej budúcnosti možno zistíme, že je to zbytočný luxus. Lebo na svete sú krajiny, v ktorých pitná voda vo vodovode netečie. Tých krajín je oveľa viac, ako som si donedávna myslel. Pri pohľade na mapu sú krajiny s tečúcou pitnou vodou v jasnej menšine. A ja tvrdím, že žiť v tejto menšine je výsosť.

Ako som už písal, navštívil som juhovýchodnú Áziu, konkrétne Thajsko. Piť vodu z vodovodu tu nie je odporúčané. Podobne ako v celej Ázii s výnimkou Japonska. Aj keď veľa z miestnych obyvateľov s jej pitím nemá problém. Iní sú zasa opatrnejší a vodu si pre istotu kúpia. Pitná voda tu je pomerne ľahko dostupná. Zoženiete ju takmer kdekoľvek.

Háčik je, že z každých pár glgov je odpad. Postup “pustíš vodu, zastavíš vodu” sa transformuje na “dopiješ vodu, vyhodíš fľašu”. Fľaše sú samozrejme recyklovateľné. To je velikánske plus. Ale systém smetiarov zberajúcich vrecia s plastom je tu “poněkud exotický”. Vrecia máte možnosť odviesť na zberné miesto, kde vám za to dajú aj niečo na pivo a na kinderko. Ako odmenu, že ste odpad sami priviezli.

Problém nielen Ázie je, že nie všetko ide recyklovať. Plastové fľaše sú jediným zástupcom recyklovaného odpadu. Jogurtové tégliky alebo obaly od ovocia tu svoju cestu končia. Stávajú sa len obyčajným odpadom, akoby prestali byť plastami. Preto sa zas a opäť potvrdilo, že plast je skvelý vynález, ale nie úplne domyslený.

Spomenutý problém v žiadnom prípade neberiem len ako problém Thajska. Buďme úprimní – máme ho aj v našich končinách. A takisto viem, že zavedenie pitnej vody celý problém nevyrieši. Bolo by infantilné si to myslieť. V Európe pitnú vodu máme a problém plastových odpadkov sa objavuje tiež. Len by som rád poukázal na to, že pitná voda priamo do pohára je to najlepšie možné riešenie. Pretože netreba k tomu žiadnu plastovú fľašu, vratný barel ani iný nadbytočný materiál. Zjednodušuje to život a uľavuje ekológii. Fakt. Buďme radi, že ju máme.

Odliv na Koh Si Changu.

Čo mi asi najviac imponovalo bolo zaobchádzanie s igelitovými taškami. Zistil som, že igelitkami (mimochodom aj ľadom) vôbec nešetria. Bolo to vidieť hlavne v supermarketoch, na miestnych trhoch a … počas prílivu na pláži. Pri nákupe v 7-Eleven (niečo ako miestna Jednota) sme ich dostali, koľko hrdlo ráčilo. Všetky úplne zadarmo. Nákup, ktorý by ste potencionálne odniesli v rukách, bol zabalený do 2 igelitiek. Pritom by bohato stačila jedna, kľudne aj žiadna. Skrátka oni na nás nechceli šetriť a my sme ich odmietali. Ak sme si kúpili hotové jedlo, dostali sme k nemu plastové príbory. Plastové príbory zabalené v plastovom obale. Ako pikošku spomeniem, že v 7-Eleven boli mikrovlnky, kde vám kúpené jedlo hneď zohriali. Aj to je druh luxusu :). Ale to teraz len tak bokom.

Taký slabší nákup v 7-Eleven.

 

Nákup na miestnych trhoch. Podarené.

Ako nádej pre svetlejšie zajtrajšky spomeniem ostrov Ko Samet. Tento thajský ostrov sa rozhodol dať do boja za životné prostredie. Po ostrove sú rozmiestnené kontajnery na plastové fľaše. Krotí sa tu aj inak roztopašný 7-Eleven. Igelitovú tašku v tomto obchode od predavačky neuvidíte. No a pri pokladni na vás zíza nápis: “LOVE KO SAMET, SAY NO PLASTIC BAG.” Treba si priniesť svoju tašku, batoh alebo širokú náruč. Veľmi sympatický a vzorný ostrov.

Banner do boja na Ko Samete.

 

Nápis v 7-Eleven. Predavačke sa to nepozdávalo. Ešte aby áno, bolo tam zakázané fotiť. Cheatoval som.

Ešte raz, toto nie je problém len jednej krajiny. Je všeobecný, každodenný a týkajúci sa každého z nás. Mám len silný dojem, že ekológia sa z veľkej časti odvíja aj od sociálneho zabezpečenia.

Inak je Thajsko klenot. Podobne ako naša krajina, preto si ju netreba humpľovať.

Naozaj klenot.