Založ si blog

Osobnosť Igora Matoviča

Samo Marec raz napísal, že Igor Matovič je len Boris Kollár pre náročných. Dnes som videl ešte lepší o Igorovi: “chvalabohu za Matoviča, ale žiaľbohu že chvalabohu.”

V jednej vete je jasne a stručne vystihnuté, kto predseda OĽaNO je. Je to človek, ktorý začínal vo veľkej sláve so šťavnatým obsahom. Spolu s tromi ďalšími spoločníkmi sa prekrúžkoval z konca kandidátky SaS až do parlamentu. Bolo to preto, lebo robil vela vecí tak po matovičovsky. Používal svojský nekorektný slovník, vedel pomenovať problémy priamo, nepáral sa a nebál sa. Bol za akékoľvek bláznovstvo, ktoré znamenalo pomoc ľuďom. Neraz ho aj sám organizoval. Bola to taká iná politika, až to začalo byť divné. Mnohí už vtedy vetrili problém.

Igor od začiatku robil nepolitickú politiku. Ja jej príliš neverím. Založil si hnutie, ktoré malo štyroch členov. Jurinová, Fecko, Viskupič a on. Nič viac. Žiadne štruktúry, snemy, voľby a noví členovia. Proste nič. Začal byť presvedčený, že toto je práve ten najlepší spôsob politiky. Na stopäťdesiatku si síce nabral ľudí s víziou, ale členmi OĽaNO sa dlho nemohli stať. Teda len on a jeho najbližší. Čo a koho vám to pripomína? Poslanecký klub to muselo neskutočne hendikepovať.

Toto hnutie bolo protestné a doteraz sa nezmenilo. Nakoniec to tak aj vyzerá. Lež vtedy nemali veľa variant. Smer vládol sám, opoziční poslanci robili, čo sa dalo. Zdrvujúce často bolo, že úspech bol len omrvinka z očakávaní. Toto bolo zaručene skľučujúce. Chodili, kde to len šlo, kričali, mávali s transparentami a hulákali Ficovi pod oknami (netvrdím, že je to správne). Bili sa za spravodlivosť, o ktorej hovorili snáď aj zo spánku. Vtedy sme počúvali navôkol hlasy: “Ej, čo by sme len bez toho Igiho robili? Kto by sa nás, obyčajných ľudí zastal?” A opätovne tu platí toto: Som rád, že sa nás zastal. No zároveň mi je ľúto, že to bol práve on, kto sa nás musel zastávať.

V mojich očiach pozícia opozičného investigatívneho politika Matovičovi vyhovuje. Je to muž činu. Nemá problém zacvakať tričká a transparenty či zorganizovať demonštráciu pred Bonaparte. Opozícia je preňho asi jak pre Jorkšíra perinka. Ale to predsa večne nebude mať význam. Už vieme, že Igor nie je vybájený partner pre povolebnú spoluprácu. Mohol kľudniť svoje bujné vášne a už sme to dávno mohli mať potvrdené.

Po najbližších parlamentkách sa pokojne môže začať stavať “hrádza proti hrádzi proti extrémizmu”. A v prípade účasti OĽaNO v parlamente bude Matovič veľkým hráčom. Možno väčším, ako kedykoľvek inokedy. Podobne verím ostatným, že táto spolupráca bude těžká písemka. Najmä keď Matovič začne používať svoje staré známe zbrane. Nepredvídateľnosť a diktafón. Lebo Igor opäť začne peniť a celá koalícia je nahratá.

Gorila patrí všetkým zúčastneným

18.10.2019

Hovorí sa, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. V politike sú tieto dve veci často na nerozoznanie. Sme svedkami, že pri pokusoch o fabuláciu môže byť od pravdy len kúsoček k lži viac »

Splachovanie pitnou vodou je luxus

11.07.2019

Veľa z nás si ani neuvedomuje, aké vzácne je mať pitnú vodu tečúcu priamo z kohútika. Ja som taktiež nebol výnimkou. Pre nás, pohodlných Európanov, je to samozrejmosť. Okrem toho, že ju viac »

Thajsko – postrehy z návštevy

08.07.2019

Thajsko je fakt sexi krajina. Traduje sa, že každý kút sveta je niečím čarovný a oplatí sa ho navštíviť. Cestovanie totiž obohacuje. Mňa si táto pôvabná ázijská krajina uplynulý mesiac viac »

pokus, laboratórium, experiment

Arménsko umožní Rusku prístup do jeho biologických laboratórií

11.11.2019 21:37

Moskva sa dlho usilovala o prístup do troch biologických laboratórií v Arménsku, ktoré sponzorovali USA.

Čile

Čilská vláda prepracuje ústavu a vyhovie tak požiadavkám demonštrantov

11.11.2019 20:50

Prezident, členovia kabinetu a politickí spojenci sa zhodli na tom, že Kongres by mal viesť proces prepracovania ústavy, pričom znenie dokumentu by malo prejsť i referendom.

Čína / Saudi / ropa / investície /

Čína investuje do arabskej ropy

11.11.2019 20:22

Rokovania medzi Čínou a Saudskou Arábiou už prebiehajú. Odhadovaná čínska investícia má byť v hodnote 5 až 10 miliárd dolárov, informoval o tom portál Bloomberg.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár

Čižnár sa stretol s talianskym národným prokurátorom pre boj proti mafii

11.11.2019 19:57

Obaja sa dohodli, že v najbližších týždňoch sa uskutoční stretnutie v úzkom kruhu na pôde Eurojustu, kde sa prerokuje súčinnosť v aktuálnych trestných veciach.