Založ si blog

Gorila patrí všetkým zúčastneným

Hovorí sa, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. V politike sú tieto dve veci často na nerozoznanie. Sme svedkami, že pri pokusoch o fabuláciu môže byť od pravdy len kúsoček k lži a naopak. Nedelí ich prázdne miesto. Priestor medzi nimi vypĺňajú talentovaní rečníci a demagógovia, ktorí ich elegantne spájajú a šibrinkujú s nimi. Prepájanie právd a lží im najčastejšie pomáha pri kauzách, z ktorých sa chcú vyžmýkať a zniesť ich zo sveta.

Aké povedomé. Znova tu riadi monštrum menom Gorila, ktorá nám od roku 2011 vyrástla na poriadneho King Konga. Chlpatý netvor si príliš nevyberá. Navyše ako sme predpokladali – je skutočne ťarbavý a farboslepý. Nepozerá nad seba ani pod seba, či je červený alebo modrý, aj tak je v jednom USB kľúči. A aby som bol korektný, tak ešte aj v tej jedinej kópii, ktorú má len Trnka.

Podobne ako pri Kočnerových kauzách, nikto sa v Gorile nevidí ani nepočuje. Je pravdivá len potiaľ, kým počuje rozprávať svojho soka. Akonáhle sa objaví hlas podobný kamošovi alebo samému sebe, prichádza chvíľka spochybňovania. Taká minútka nenávisti a opantávania voličov (čítaj hovien). Spleť nekonečných lží a protiotázok v zmysle – veď tam nie som len ja, prečo sa nepýtate hentoho oného na druhej strane?

Gorila je ale nepochybne kauza druhej vlády Mikuláša Dzurindu, to nemožno poprieť. Byt sa odpočúval v období jeho vlády a minister hospodárstva tam chodil ako na klavír. Byt neskromne navštevovala aj vtedajšia šéfka FNM Anna Bubeníková, ktorá tam nechodila na klavír, ale chodila tam tiež rada. Okrem veľa „premlčaných“ minút sa tam potajomky rozdeľovali miliónové provízie pri privatizácii SE a iných štátnych podnikov. Je to skrátka dôkazom, že nie všetky veci sa podarilo z čias mečiarizmu reformovať. Niektoré ostali hlboko uviaznuté vo volebných sľuboch a tiahnu sa s nami dodnes.

Nie že by toho nebolo dosť, ale všetko to tiež zďaleka nie je. Už dlhšie nám tu koluje taký nešvár s Colou. Fico si na ňom zvesela pochutnáva a využíva ho v svoj prospech. Vytvára domnienku, že novinári ho atakujú len v súvislosti s priateľským posedením s Haščákom pri Cole. Drvivá väčšina voličov mu to zožerie aj s plechovkou. Preto aj nechápem, keď sa jeho povestné rande s Colou spomína neraz už v titulku. Pôsobí to celé hodne zľahčujúco. Je naozajsto jedno, čo tam pil. Aj keby pil destilovanú vodu s riedidlom je zreteľné, že s Haščákom dohadovali navzájom výnosné biznisy. Ponúkal mu do košiara ľudí zo strany a prijímal nečisté financie na (nakoniec víťaznú) kampaň. Preto nie Cola, ale nekalé obchody so zahojeným Haščákom ho stavajú do pozície šmelinára.

Samotné stretnutie za starých čias vyhýbavo odmietal, dnes je nútený priznať, že sa na svoj hlas teda ozaj podobá. Spýtam sa veľmi priamo. Očisťuje Fica skutočnosť, že tam chodili vyjednávať špinavosti prevažne ľudia z vládnucej garnitúry? Hovorí Pellegrini pravdu, že Fico tam má podiel 0,0 percenta a môže kľudne spávať? Ruší alebo zľahčuje to nejako jeho účasť? V žiadnom prípade. Preto aj jeho snaha sa vykrútiť z podstaty veci je trápna a prebiedna. Snaží sa síce nadostač, odvracanie pozornosti mu vždy bolo blízke, ale teraz by bolo ponižujúce mu takú stupídnosť zožrať. Má v tom prsty podobne ako početne viac ľudí z vtedajšej vlády. S dlhoročnou taktikou tohto charakteru už nikoho súdneho neprekabáti.

Dokonca ani s tým, že je v jeho záujme Gorilu vyšetriť. S vedomím, že na kupčení nemá žiadny podiel, by sa na Gorile drelo až by klávesnice horeli. Lenže za 7 rokov s ňou vlády urobili presne to isté, čo tie pred nimi.

Dobre vedia prečo.

Osobnosť Igora Matoviča

30.07.2019

Samo Marec raz napísal, že Igor Matovič je len Boris Kollár pre náročných. Dnes som videl ešte lepší o Igorovi: “chvalabohu za Matoviča, ale žiaľbohu že chvalabohu.” V jednej vete je viac »

Splachovanie pitnou vodou je luxus

11.07.2019

Veľa z nás si ani neuvedomuje, aké vzácne je mať pitnú vodu tečúcu priamo z kohútika. Ja som taktiež nebol výnimkou. Pre nás, pohodlných Európanov, je to samozrejmosť. Okrem toho, že ju viac »

Thajsko – postrehy z návštevy

08.07.2019

Thajsko je fakt sexi krajina. Traduje sa, že každý kút sveta je niečím čarovný a oplatí sa ho navštíviť. Cestovanie totiž obohacuje. Mňa si táto pôvabná ázijská krajina uplynulý mesiac viac »

pokus, laboratórium, experiment

Arménsko umožní Rusku prístup do jeho biologických laboratórií

11.11.2019 21:37

Moskva sa dlho usilovala o prístup do troch biologických laboratórií v Arménsku, ktoré sponzorovali USA.

Čile

Čilská vláda prepracuje ústavu a vyhovie tak požiadavkám demonštrantov

11.11.2019 20:50

Prezident, členovia kabinetu a politickí spojenci sa zhodli na tom, že Kongres by mal viesť proces prepracovania ústavy, pričom znenie dokumentu by malo prejsť i referendom.

Čína / Saudi / ropa / investície /

Čína investuje do arabskej ropy

11.11.2019 20:22

Rokovania medzi Čínou a Saudskou Arábiou už prebiehajú. Odhadovaná čínska investícia má byť v hodnote 5 až 10 miliárd dolárov, informoval o tom portál Bloomberg.

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár

Čižnár sa stretol s talianskym národným prokurátorom pre boj proti mafii

11.11.2019 19:57

Obaja sa dohodli, že v najbližších týždňoch sa uskutoční stretnutie v úzkom kruhu na pôde Eurojustu, kde sa prerokuje súčinnosť v aktuálnych trestných veciach.