Založ si blog

S “extrémistom” sa nediskutuje

Za aktuálne volebné obdobie sme si v našej politickej bubline osvojili krásnu vetu: „S fašistami sa nediskutuje.“ Neustále omieľanie z nej spravilo pomaly jedenáste prikázanie. Vzniklo to pravdepodobne s dobrým úmyslom. Debata s akýmikoľvek extrémistami býva zväčša jalová. Hlavne ak sa začnú odkazovať na zdroje, ktoré sú pochybnejšie ako mixéry ponúkané dôchodcom. Vtedy z tej debaty veľmi ťažko vyťažiť požadovaný osoh, lebo sa stratí obsah aj pointa.
Ako plynie čas, začal som si uvedomovať aj určité nebezpečenstvo tejto vety. Je zreteľné, že sa používa aj v mnohých prípadoch, ktoré by si ju nezaslúžili. Začíname mať problém diskutovať. So zástancom socializmu, liberálom, katolíckym veriacim, národniarom a mnohými inými. Pretože nám nepasujú do karát. Objavuje sa často aj tam, kde začína pýcha, pohodlnosť a končia argumenty. Nemá to s tebou význam, lebo táraš bludy. Sme toho svedkami čím ďalej častejšie. Môže to postupne infikovať spoločnosť.
Asi to nie je informácia zo súdka čitateľov Pravdy, ale Karol Sudor vydal knižku s exministrom vnútra Vladimírom Palkom. Spustila sa na to spŕška hysterických komentárov. Zaostalý militantný katolibanec, bigot, krstný otec neofašizmu, katolícky extrémista. Toto všetko sa objavilo pod statusom Denníka N o bývalom členovi KDH. Viacerí sa zhodli, že takému človeku by enkári nemali poskytovať priestor. Jednoducho povedané – nediskutovať s ním. Prečo? Lebo je to náboženský extrémista.
Musím priznať, že tomuto akútnemu strečkovaniu celkom nerozumiem. Je logické, že liberálnym čitateľom sa rozhovor s konzervatívcom páčiť nebude a naopak. Zaráža ma však to automatické zaškatuľkovanie na základe kratučkého výňatku z knihy. V skutočnosti je tam vybraná tá najdráždivejšia časť. Fakty sú ale také, že Palko je katolík, rozpráva ako katolík a snaží sa činiť ako katolík. Jeho názory sú v absolútnom súlade so zákonom, žiaden na jeho okraji. Naviac je rigidný a verný svojmu presvedčeniu, a tak je automaticky za exota. Spoločnosť si to má právo myslieť. Ale podnety k mediálnemu vytesňovaniu Palka považujem za také prvoplánové uľavovanie si. Z tohto celého mi vychádza, že niektorí očakávajú len lichotivé články so zhodným pohľadom. Ja som taktiež čitateľ Denníka N a mám práve opačný postoj. Som rád, že sa v enku čas od času objaví aj názor z iného tábora. Nielen veci, ktoré chceme počuť, ale aj veci, ktoré sa taktiež reálne dejú.
To je jedna z vecí, ktorá ma na spoločnosti irituje – náš záujem o diskusiu klesá. Nechceme počúvať ľudí s odlišným názorom a viesť s nimi dialóg. Teraz už nielen s fašistami, ale ani s ľuďmi, ktorí sú zásadoví a majú odlišné vnímanie reality. Posunuli sme hranice na miesto, kde rozlišujeme príliš čiernobielo. Na miesto, kde si pred názorovým oponentom zatvárame oči a zapchávame uši. Toto celé ma upevňuje v názore, že viesť slobodnú a otvorenú diskusiu je ponovembrový briliant a má to hlboký zmysel.

Zaplať a môžeš ísť!

20.01.2020

Nedostatok lekárov na Slovensku je krutá realita. Dôvodov je ako zvyčajne viacero. Rozpadávajúce sa nemocnice, nespokojnosť so zdravotnou politikou či úmrtia na odvrátiteľné choroby sú práve viac »

Gorila patrí všetkým zúčastneným

18.10.2019

Hovorí sa, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. V politike sú tieto dve veci často na nerozoznanie. Sme svedkami, že pri pokusoch o fabuláciu môže byť od pravdy len kúsoček k lži viac »

Osobnosť Igora Matoviča

30.07.2019

Samo Marec raz napísal, že Igor Matovič je len Boris Kollár pre náročných. Dnes som videl ešte lepší o Igorovi: “chvalabohu za Matoviča, ale žiaľbohu že chvalabohu.” V jednej vete je viac »

súd / polícia / policajt / policajti /

Dvadsať rokov pre muža, ktorý suseda ťahal za autom

22.01.2020 06:30

Ján K. z Poriadia sa priznal k vražde o tridsať rokov mladšieho suseda. Trenčiansky súd ho posiela na dvadsať rokov za mreže.

pľúca, rakovina, Röntgen, Röntgenová snímka

Nový vírus v Číne si vyžiadal už deväť obetí, 440 je nakazených

22.01.2020 06:12

Predpokladaným zdrojom nákazy je trhovisko s plodmi mora v stredočínskom meste Wu-chan. Presná príčina však zatiaľ zistená nebola.

Tatry, petícia, kamióny

Stopnú Tatranci kamióny? Nechcú ich v národnom parku

22.01.2020 06:00

Tatrancom sa nepáči obchádzková trasa pre kamióny. Nákladné autá do 18 ton jazdia od pondelka cez mesto Vysoké Tatry a národný park.

potraviny, nákup, jedlo, reťazce

Dovozy potravín sú cestou do klimatického pekla

22.01.2020 06:00

Aby sa Slovensko nasýtilo, denne zásobuje obchody 700 plne naložených kamiónov. Krajina by sa mohla uživiť sama, ale dáva zarobiť celej Európe.