Založ si blog

S “extrémistom” sa nediskutuje

Za aktuálne volebné obdobie sme si v našej politickej bubline osvojili krásnu vetu: „S fašistami sa nediskutuje.“ Neustále omieľanie z nej spravilo pomaly jedenáste prikázanie. Vzniklo to pravdepodobne s dobrým úmyslom. Debata s akýmikoľvek extrémistami býva zväčša jalová. Hlavne ak sa začnú odkazovať na zdroje, ktoré sú pochybnejšie ako mixéry ponúkané dôchodcom. Vtedy z tej debaty veľmi ťažko vyťažiť požadovaný osoh, lebo sa stratí obsah aj pointa.

Ako plynie čas, začal som si uvedomovať aj určité nebezpečenstvo tejto vety. Je zreteľné, že sa používa aj v mnohých prípadoch, ktoré by si ju nezaslúžili. Začíname mať problém diskutovať. So zástancom socializmu, liberálom, katolíckym veriacim, národniarom a mnohými inými. Pretože nám nepasujú do karát. Táto ošúchaná veta sa používa tam, kde začína pohodlnosť a končia argumenty. Nemá to s tebou význam, lebo táraš bludy. Sme toho svedkami čím ďalej častejšie. Môže to postupne infikovať spoločnosť.

Asi to nie je informácia zo súdka čitateľov Pravdy, ale Karol Sudor vydal knižku s exministrom vnútra Vladimírom Palkom. Spustila sa na to spŕška hysterických komentárov. Zaostalý militantný katolibanec, bigot, krstný otec neofašizmu, katolícky extrémista. Toto všetko sa objavilo pod statusom Denníka N o bývalom členovi KDH. Viacerí sa zhodli, že takému človeku by enkári nemali poskytovať priestor. Jednoducho povedané – nediskutovať s ním. Prečo? Lebo je to náboženský extrémista.

Musím priznať, že tomuto akútnemu strečkovaniu celkom nerozumiem. Je logické, že liberálnym čitateľom sa rozhovor s konzervatívcom páčiť nebude a naopak. Zaráža ma však to automatické zaškatuľkovanie na základe kratučkého výňatku z knihy. V skutočnosti je tam vybraná tá najdráždivejšia časť. Fakty sú ale také, že Palko je katolík, rozpráva ako katolík a snaží sa činiť ako katolík. Jeho názory sú v absolútnom súlade so zákonom, žiaden na jeho okraji. Naviac je rigidný a verný svojmu presvedčeniu, a tak je automaticky za exota. Spoločnosť si to má právo myslieť. Ale podnety k mediálnemu vytesňovaniu Palka považujem za také prvoplánové uľavovanie si. Z tohto celého mi vychádza, že niektorí očakávajú len lichotivé články so zhodným pohľadom. Ja som taktiež čitateľ Denníka N a mám práve opačný postoj. Som rád, že sa v enku čas od času objaví aj názor z iného tábora. Nielen veci, ktoré chceme počuť, ale aj veci, ktoré sa taktiež reálne dejú.

To je jedna z vecí, ktorá ma na spoločnosti irituje – náš záujem o diskusiu klesá. Nechceme počúvať ľudí s odlišným názorom a viesť s nimi dialóg. Teraz už nielen s fašistami, ale ani s ľuďmi, ktorí sú zásadoví a majú odlišné vnímanie reality. Posunuli sme hranice na miesto, kde rozlišujeme príliš čiernobielo. Na miesto, kde si pred názorovým oponentom zatvárame oči a zapchávame uši.

Viesť slobodnú a otvorenú diskusiu je ponovembrový briliant a má to hlboký zmysel.

Martin, rasizmus je inšie

16.12.2020

Azda nemusím podrobne vysvetľovať, čo sa stalo v Paríži. Pár chalanov sa „nadudlalo“, lebo sa im znepáčilo označenie ich kouča. Hlavný rozhodca mu dal značku „ten čierny“. Niežeby čierny nebol, ale prečo sa neuraziť, keď je to v móde. Tak sa zápas na deň prerušil. Neďaleko sedel aj Martin Škrteľ. Ten zareagoval dnes na Šport.sk. Svojho kouča si zastal. Ako [...]

Pred zápasom kľakni!

14.10.2020

Rasizmus vo futbale bol vždy problém. Banány pri rohovej zástavke, opičie zvuky a hanlivé pokriky. To všetko sužovalo černošských futbalistov počas zápasov. Preto UEFA začala koketovať s kampaňou No to Racism. Správny krok! Bola prítomná skoro všade a nikomu príčetnému neprekážala. Je jasné, prečo, všakže? V súčasnosti sa na futbal lepí hnutie Black Lives Matter [...]

Toto sa deje vo Francúzsku

17.09.2020

Už tretí týždeň tam brzdí dopravu banda maniakov. Nezastavia sa pred ničím, nedesia ich ani nadmorské výšky. Chýba len málo a dostanú sa k Parížu. Včera cyklistov preverilo stúpanie na Méribel. A tiež sa nemaznalo. Je to jedno z najnáročnejších stúpaní z itinerárov Tour de France. Skupinu favoritov preriedilo nárazovými „stenami“. Sú to brutálne prudké [...]

irán rakety

Irán otestoval balistické rakety

16.01.2021 21:35

Rakety vystrelili z centrálnej časti Iránu na ciele nachádzajúce sa na severe Indického oceánu.

Koronavírus

V talianskom domove dôchodcov zomrelo päť ľudí. Zrejme sa otrávili plynom

16.01.2021 16:06

Obyvateľov domova a pracovníkov našiel v meste Lanuvio v bezvedomí ich kolega.

cigániková raši koláž

Vláda aj koalícia podľa Cigánikovej funguje, Raši hovorí o predčasných voľbách

16.01.2021 13:50

Jana Bittó Cigániková (SaS) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy uviedla, že strana SaS nie je tá, ktorá hneď uteká z bojiska.

SR Bratislava politika vláda 67. schôdza BAX

Vláda ignoruje dobré správy. Aby Matovič pretlačil testovanie?

16.01.2021 13:00

Iniciatíva Dáta bez pátosu sa pozrela na vývoj koronavírusovej pandémie a zistila, že máme dobré správy.