Založ si blog

Zaplať a môžeš ísť!

Nedostatok lekárov na Slovensku je krutá realita. Dôvodov je ako zvyčajne viacero. Rozpadávajúce sa nemocnice, nespokojnosť so zdravotnou politikou či úmrtia na odvrátiteľné choroby sú práve tými najčastejšími dôvodmi odchodov. Dnes už vieme, že bez vážnejšej zmeny v tejto problematike sa nezaobídeme. Zmien môže existovať viacero. Môžeme rekonštruovať a stratifikovať nemocnice, zmeniť prístup k zdravotníctvu, ale to asi nie je to najjednoduchšie. S Robertom Ficom sa zhodneme, že viazať alebo pokutovať mladých lekárov je oveľa jednoduchšie.

Dnes nie je ten deň, kedy by som sa chcel venovať Ficovi. Z jeho úst to znie naozaj perfídne, keďže jeho vlády nesú prevažnú zodpovednosť za dnešný stav zdravotníctva. Preto sa viac zamýšľam nad princípom problému, než nad autorom výroku.

Desaťročná zmluva alebo pokuta 55k je založená na určitej logike. Medici majú štúdium hradené štátom, a tak štát implicitne očakáva protislužbu. Ergo že po ukončení štúdia absolventi nezdupkajú do cudziny. Odchod bezprostredne po štúdiu nie je nič hrdinské a lekárov skutočne nemáme na rozdávanie. V porovnaní s európskymi gigantmi sme jasne slabšou ekonomikou. V drvivej väčšine prípadov bude platiť, že v Nemecku alebo v Holandsku dostane mladý lekár lepšie podmienky a my nemáme veľa spôsobov, ako sa brániť.

Otvára sa veľa otázok: Čo je prioritnejšou úlohou vlády? Tvoriť podmienky na to, aby tu lekári ostávali alebo ich umelo viazať a pokutovať? Na čo by sa mali zamerať skôr? Ktoré z riešení je komplexnejšie? Môžeme s čistým svedomím povedať, že vláda robí dostatok a lekári odchádzajú len a len za peniazmi? Nemôžeme sa predsa naivne tváriť, že všetci to sú len prefíkanci, ktorí idú za kešom. Takí si dôvod vždy nájdu a vláda sa má postarať o to, aby ho hľadali dlhšie.

„Podmienky sú podpriemerné, chýbajú nám prístroje a ty pendluješ za dvoch, lebo nie sú peniaze na kolegu, ale vyštudoval si za naše, tak buď nepyskuj alebo zaplať celé štúdium.“

Má to právo vláda povedať? Má. Je to pravda? Je. Je to v súlade s férovým prístupom? Ani náhodou.

Nie som teda vôbec presvedčený, či by toto bolo v terajšej situácii pozitívne riešenie. Ak sa teda sťažujeme, že odchody čerstvo vyštudovaných lekárov sú nemorálne, pozrime sa radšej na postoj štátu k nim. Viete ktoré ministerstvo si v roku 2016 prehadzovali vládne strany ako horúci zemiak? Zdravotníctvo, pretože je známa vec, že je to nevďačný rezort, akási biznisom poprepletaná čierna ovca medzi ministerstvami. Teraz prichádza na rad posledná z mojich otázok. Robíme naozaj dostatok pre to, aby tu zostali? Ak áno, viazanie a pokutovanie má svoju logiku.

Následne by sme sa mali pripraviť aj na študentskú turistiku. Málokto sa po vyštudovaní bude chcieť viazať, tak nepôjde len pracovať do cudziny, ale aj študovať. Morálne teda sa zaviaže inému štátu. Nám potom zostane len možnosť lákať študentov z východu Európy, čo mimochodom tiež robíme.

Môžeme ísť ešte ďalej. Nie sú to len lekári, kto po štúdiu balí kufre. Balia ich ajťáci, sestričky, murári a more iných profesií. Aby sa štát správal spravodlivo ku všetkým profesiám, „ukradnuté“ štúdium by mali platiť všetci. Vo všetkých sférach však nie je taká kritická situácia. Možno aj preto im zatiaľ nepatrí veľká pozornosť. V tomto prípade sú lekári jasne diskriminovaní.

Cez všetky tieto nezrovnalosti som rád, že sa otvára téma zdravotníctva. Účelovo, ale predsa. Kiežby sa témou týchto volieb stalo zdravotníctvo, školstvo či súdnictvo a nie invazisti prchajúci cez Orbánov plot do V4.

Smrť hokejistu pre dobro spoluhráčov

19.02.2020

Deň zaľúbených oslavuje veľa ľudí po svete. Nie je to tak dávno, čo sme ho prežili. Vykúpené kvetinárstva a pekné darčeky pre polovičky sú už folklórom. Svoj významný deň oslavuje viac »

Na Bezáka nekydaj!

14.02.2020

Pri sledovaní kázne Mariána Kuffu mávam zmiešané pocity. Niekde sa zhodneme, inde mu nerozumiem. To neporozumenie sa netýka vierouky či mravouky. Týka sa skôr štýlu komunikácie a náchylnosti viac »

S “extrémistom” sa nediskutuje

13.12.2019

Za aktuálne volebné obdobie sme si v našej politickej bubline osvojili krásnu vetu: „S fašistami sa nediskutuje.“ Neustále omieľanie z nej spravilo pomaly jedenáste prikázanie. Vzniklo to viac »

Robert Fico

Fico: Ak niečo na mňa majú, nech to dajú von

22.02.2020 05:00

Hovorí, že chce aj po piaty raz vyhrať parlamentné voľby. Ak by sa však Smer dostal do opozície, sľubuje, že sa vráti dvakrát silnejší.

koronavírus, Wu-chan, dočasná nemocnica

Z Talianska hlásia prvú obeť koronavírusu, v Číne ich majú 2345

22.02.2020 00:00

Počet obetí koronavírusu v Číne stúpa, ale pomalšie ako predtým. Taliansko má prvú obeť, výrazný rast počtu nakazených hlási Južná Kórea.

pesto, cestoviny

Domáce cestoviny sú malý zázrak. Pozrite si, čo sa z nich dá urobiť

22.02.2020 00:00

Cestoviny si nemusíte kupovať, môžete si ich urobiť aj doma. Dokážu posunúť chuťový pôžitok o level vyššie. Varecha.sk vám poradí ako na ne a čo s nimi.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda

Rolu klaunov progresívci nezvládli. Úder dostal aj Kiska

22.02.2020 00:00

Smer a SNS bojujú o dôchodky a voličov. Bude mať posledné slovo prezidentka Zuzana Čaputová?