Založ si blog

Na Bezáka nekydaj!

Pri sledovaní kázne Mariána Kuffu mávam zmiešané pocity. Niekde sa zhodneme, inde mu nerozumiem. To neporozumenie sa netýka vierouky či mravouky. Týka sa skôr štýlu komunikácie a náchylnosti zasahovať do politiky. Tu sa naše názory jasne rozchádzajú. Podľa môjho názoru zasahovaním do politiky škodí nielen sebe, ale aj veriacim navôkol. Kléru politizovanie už roky nesvedčí. Je preň veľmi nebezpečné a zraňujúce.

Problém naopak nevidím tam, kde sa kázanie týka spoločenskej roviny. Úlohou cirkvi je starať sa o spoločnosť a dbať o jej vývoj. Preto túto činnosť kňazov oceňujem. Pomoc chorým, opusteným, starostlivosť o zákony a morálku jej naopak svedčia.

Ďalším kňazom, ktorý sa dlhodobo potáca na hranici s politikou, je Róbert Bezák. Najnovšie podporil Miroslava Kocúra z PS v parlamentných voľbách.

Keď som niekedy Mariána Kuffu pranieroval za jeho vyjadrenia, musím zareagovať aj teraz. Medzi týmito činmi však nechcem hľadať podobnosť nasilu. Povedzme, že oba prípady majú spoločného menovateľa. Nepriama podpora politickej strany pri kázni ani priama podpora v mediálnej sfére by nemali byť v cirkvi akceptované.

Tí, ktorí si na Kuffovi išli hlasivky vykričať, dnes mlčia. Prizerajú sa tomu, ako sa deje niečo veľmi podobné. Toto sa im však hodí do vízie. Nejde im o nespolitizovaných kňazov, ale o zdieľanie ich vlastných názorov cirkevnými radmi. Teda – ak sa cirkev nedá využiť na svoje dobro, je k ničomu.

Síce u sympatizantov Kuffu to býva podobné. Názory oboch táborov sú pre mňa ľahkovážne jednostranné. V jednej vete pochválim Bezákovu voľbu, v druhej zhodím „fašistu“ Kuffu. Prečo to teda Kuffa robiť nemôže, ale Bezák je nedotknuteľný? Vyciťujem z toho krivdu. Mali by sme používať pri oboch rovnaký meter a ozvať sa, keď je treba. Bezák je aj napriek odvolaniu biskup RKC a jeho vyjadrenia nemožno od nej oddeliť.

Smrť hokejistu pre dobro spoluhráčov

19.02.2020

Deň zaľúbených oslavuje veľa ľudí po svete. Nie je to tak dávno, čo sme ho prežili. Vykúpené kvetinárstva a pekné darčeky pre polovičky sú už folklórom. Svoj významný deň oslavuje viac »

Zaplať a môžeš ísť!

20.01.2020

Nedostatok lekárov na Slovensku je krutá realita. Dôvodov je ako zvyčajne viacero. Rozpadávajúce sa nemocnice, nespokojnosť so zdravotnou politikou či úmrtia na odvrátiteľné choroby sú práve viac »

S “extrémistom” sa nediskutuje

13.12.2019

Za aktuálne volebné obdobie sme si v našej politickej bubline osvojili krásnu vetu: „S fašistami sa nediskutuje.“ Neustále omieľanie z nej spravilo pomaly jedenáste prikázanie. Vzniklo to viac »

otužilci, Kuchajda, Bratislava, jar

Zima sa už zrejme skončila

22.02.2020 09:00

Február je abnormálne teplý, čo pred niekoľkými dňami podčiarklo aj päť stupňov nad nulou nameraných na Lomnickom štíte.

Robert Fico

Fico: Ak niečo na mňa majú, nech to dajú von

22.02.2020 05:00

Hovorí, že chce aj po piaty raz vyhrať parlamentné voľby. Ak by sa však Smer dostal do opozície, sľubuje, že sa vráti dvakrát silnejší.

koronavírus, Wu-chan, dočasná nemocnica

Z Talianska hlásia prvú obeť koronavírusu, v Číne ich majú 2345

22.02.2020 00:00

Počet obetí koronavírusu v Číne stúpa, ale pomalšie ako predtým. Taliansko má prvú obeť, výrazný rast počtu nakazených hlási Južná Kórea.

pesto, cestoviny

Domáce cestoviny sú malý zázrak. Pozrite si, čo sa z nich dá urobiť

22.02.2020 00:00

Cestoviny si nemusíte kupovať, môžete si ich urobiť aj doma. Dokážu posunúť chuťový pôžitok o level vyššie. Varecha.sk vám poradí ako na ne a čo s nimi.