Založ si blog

Na Bezáka nekydaj!

Pri sledovaní kázne Mariána Kuffu mávam zmiešané pocity. Niekde sa zhodneme, inde mu nerozumiem. To neporozumenie sa netýka vierouky či mravouky. Týka sa skôr štýlu komunikácie a náchylnosti zasahovať do politiky. Tu sa naše názory jasne rozchádzajú. Podľa môjho názoru zasahovaním do politiky škodí nielen sebe, ale aj veriacim navôkol. Kléru politizovanie už roky nesvedčí. Je preň veľmi nebezpečné a zraňujúce.

Problém naopak nevidím tam, kde sa kázanie týka spoločenskej roviny. Úlohou cirkvi je starať sa o spoločnosť a dbať o jej vývoj. Preto túto činnosť kňazov oceňujem. Pomoc chorým, opusteným, starostlivosť o zákony a morálku jej naopak svedčia.

Ďalším kňazom, ktorý sa dlhodobo potáca na hranici s politikou, je Róbert Bezák. Najnovšie podporil Miroslava Kocúra z PS v parlamentných voľbách.

Keď som niekedy Mariána Kuffu pranieroval za jeho vyjadrenia, musím zareagovať aj teraz. Medzi týmito činmi však nechcem hľadať podobnosť nasilu. Povedzme, že oba prípady majú spoločného menovateľa. Nepriama podpora politickej strany pri kázni ani priama podpora v mediálnej sfére by nemali byť v cirkvi akceptované.

Tí, ktorí si na Kuffovi išli hlasivky vykričať, dnes mlčia. Prizerajú sa tomu, ako sa deje niečo veľmi podobné. Toto sa im však hodí do vízie. Nejde im o nespolitizovaných kňazov, ale o zdieľanie ich vlastných názorov cirkevnými radmi. Teda – ak sa cirkev nedá využiť na svoje dobro, je k ničomu.

Síce u sympatizantov Kuffu to býva podobné. Názory oboch táborov sú pre mňa ľahkovážne jednostranné. V jednej vete pochválim Bezákovu voľbu, v druhej zhodím „fašistu“ Kuffu. Prečo to teda Kuffa robiť nemôže, ale Bezák je nedotknuteľný? Vyciťujem z toho krivdu. Mali by sme používať pri oboch rovnaký meter a ozvať sa, keď je treba. Bezák je aj napriek odvolaniu biskup RKC a jeho vyjadrenia nemožno od nej oddeliť.

Pred zápasom kľakni!

14.10.2020

Rasizmus vo futbale bol vždy problém. Banány pri rohovej zástavke, opičie zvuky a hanlivé pokriky. To všetko sužovalo černošských futbalistov počas zápasov. Preto UEFA začala koketovať s kampaňou No to Racism. Správny krok! Bola prítomná skoro všade a nikomu príčetnému neprekážala. Je jasné, prečo, všakže? V súčasnosti sa na futbal lepí hnutie Black Lives Matter [...]

Toto sa deje vo Francúzsku

17.09.2020

Už tretí týždeň tam brzdí dopravu banda maniakov. Nezastavia sa pred ničím, nedesia ich ani nadmorské výšky. Chýba len málo a dostanú sa k Parížu. Včera cyklistov preverilo stúpanie na Méribel. A tiež sa nemaznalo. Je to jedno z najnáročnejších stúpaní z itinerárov Tour de France. Skupinu favoritov preriedilo nárazovými „stenami“. Sú to brutálne prudké [...]

Saganove lakte

09.09.2020

Ďalšia penalizácia je na svete a zelený dres sa zasa o kus vzdialil. Bolo to správne rozhodnutie? Či nie? A dokážeme to vlastne my dobre posúdiť? Poviem len toľko, že náš pohľad môže skresľovať. V prvom rade, nedovolenú jazdu v špurte nemožno posudzovať podľa jej následkov. Zamotali by sme sa v kruhu a špurtérom len uškodili. Iste chápem, že v našom pohľade [...]

Radek Vondráček

Kalousek vyzýva predsedu Snemovne Vondráčka na rezignáciu

24.10.2020 13:28

Predseda českej Poslaneckej snemovne Vondráček sa zastal ministra Prymulu aj šéfa ANO Faltýnka v súvislosti s ich stredajšou schôdzkou v reštaurácii.

vakcína, očkovanie, injekcia

Klesá ochota zaočkovať sa proti koronavírusu

24.10.2020 13:00

Kým v apríli by sa bez problémov dalo zaočkovať vyše 40 percent populácie, v septembri už len necelých 24 percent. Prečo?

peniaze, mena, euro, česká koruna

Nedostali ste prídavok na dieťa? Príde neskôr, pre byrokraciu

24.10.2020 11:30

Viacero čitateľov Pravdy sa sťažuje, že v mesiaci október nedostali prídavok na dieťa. Rodičom stredoškolákov a vysokoškolákov totiž ešte nebol vyplatený.

Branislav Gröhling

Vrátia sa žiaci do školských lavíc ešte tento rok?

24.10.2020 11:00

Žiaci sa môžu do škôl vrátiť až po Vianociach. Pripustil to minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Rozhodnutie by malo padnúť koncom novembra.