Založ si blog

Smrť hokejistu pre dobro spoluhráčov

Deň zaľúbených oslavuje veľa ľudí po svete. Nie je to tak dávno, čo sme ho prežili. Vykúpené kvetinárstva a pekné darčeky pre polovičky sú už folklórom. Svoj významný deň oslavuje na Valentína aj európsky hokej. Konkrétne ten československý do tejto kolónky v kalendári píše čiernym perom. V tento deň sa doňho zaľúbila smrť. Pred 30 rokmi sa stala prelomová vec pre profesionálny hokej a jeho hráčov.

Luděk Čajka, hráč Gotwaldova, nebol hocijaké obranné kladivo, ktoré sa tĺklo pri prvej príležitosti. Bol to šikovný obranca modreného typu. Už vtedy vysoko prevyšoval kvality československej ligy. Po úspechoch s „lvíčkem na prsou“ ho v roku 1987 draftoval NY Rangers. Po sezóne 1989/90 plánoval opustiť Zlín a vydať sa do Ameriky.

Pár dní po Novom roku sa hral úplne obyčajný zápas. Nijak špeciálne nevynikal vo svojej atraktivite, hoci bol napínavý. V rámci federálnej ligy VSŽ Košice na domácom ľade hostili TJ Zlín. Boli dve minúty do konca zápasu a domáce Košice viedli o gól. Čajka akurát trielil smerom k mantinelu v súboji o puk s Bartánusom. Vtedy sa pre Luďka Čajku boj o bezcenný puk stal bojom o to najcennejšie. O to, čo už nikdy nezískal.

Korčuľa v kryhe a následne tvrdý náraz. Čajka ležal v nemocnici, spoluhráči i protihráči v slzách s nechuťou do hokeja. Čo teraz? Práve teraz prišla tá empatia. Čo bude s Luďkom? A čo na to ostatné tímy? Bude mať ešte niekto chuť hrať? Chuť veru nebola. Dovedna 12 tímov pochopiteľne odmietlo pokračovať v lige, pokiaľ sa nevybaví plošné poistenie hráčov. To bolo v čase úrazu ešte stále len hudba budúcnosti. Príslovie hovorí, že veci sa začnú meniť až po tragédii. Práve táto tragická udalosť slúžila ako vyvolávacia reakcia, aby poistky dostali svoj priestor v debate. Dovtedy boli dlhodobo zranení odkázaní len na štedré dary a chabé nemocenské, nebodaj dôchodok.

Teda život profesionálneho hokejistu to nie je len úspech a pád. Je to predovšetkým odovzdanie tela a duše. Riskovanie zdravia, zlomeniny a otrasy, vybité zuby. To je presne ono. Volá sa to hokejová rutina. Skúste sa len v žiť do takej situácie. Hráte čoraz tvrdší hokej, no nemáte profesionálne poistenie. Podvedomie je veľmi silné a riziku sa prirodzene bráni. Na čo by hráč riskoval pri mantineli, keď mu hrozí dlhšie obdobie bez platenej maródky? Zlomeninky a krátke maródky sú v hokeji bežné, ale s väčšími zraneniami nemožno hazardovať.

IIHF vzhľadom aj k viacerým obdobným úrazom zmenila pravidlá. Pravidlo o zakázanom uvoľnení prestalo byť podmienené na dotyk obrancu. Nečinila sa len IIHF, varovanie pochopilo aj vedenie našej ligy. Poučené tragickým úrazom dokončilo nevyriešené plošné poistenie hráčov federálnej ligy.

Čajkovi nič z tohto život už nezachránilo, potrebné zmeny v pravidlách sa však vykonali. Tie neskôr zaiste zachránili život mnohým z jeho hokejových nasledovníkov.

Vytúženú NHL si nikdy nezahral. Zomrel na Valentína, dňa 14.2.1990.

Poprad volá Kisku

06.03.2020

Víziu vyhrať voľby má len málo kandidujúcich strán a hnutí. Je to prekérne ťažké a silovo náročné. Cez to všetko môže byť „víťazov“ viacero. Cieľ môže byť totiž situovaný niekde úplne inde, než preferenčne sfúknuť konkurenciu. Dosiahnuť strop svojho volebného potenciálu je ekvivalent malého krištáľového glóbusu. Splniť stanovený cieľ a obhájiť [...]

Na Bezáka nekydaj!

14.02.2020

Pri sledovaní kázne Mariána Kuffu mávam zmiešané pocity. Niekde sa zhodneme, inde mu nerozumiem. To neporozumenie sa netýka vierouky či mravouky. Týka sa skôr štýlu komunikácie a náchylnosti zasahovať do politiky. Tu sa naše názory jasne rozchádzajú. Podľa môjho názoru zasahovaním do politiky škodí nielen sebe, ale aj veriacim navôkol. Kléru politizovanie už roky [...]

Zaplať a môžeš ísť!

20.01.2020

Nedostatok lekárov na Slovensku je krutá realita. Dôvodov je ako zvyčajne viacero. Rozpadávajúce sa nemocnice, nespokojnosť so zdravotnou politikou či úmrtia na odvrátiteľné choroby sú práve tými najčastejšími dôvodmi odchodov. Dnes už vieme, že bez vážnejšej zmeny v tejto problematike sa nezaobídeme. Zmien môže existovať viacero. Môžeme rekonštruovať [...]

Igor Matovič

Naživo: Matovič po stretnutí so zamestnávateľmi informuje aj o výsledkoch testovania

07.04.2020 12:11

Pozrite si tlačovku premiéra po rokovaní so zamestnávateľmi.

veľká noc, veľkonočný strom, kraslice, šibačka,

Šibačka iba doma a drahšie potraviny. Podľa analytičky nás čaká Veľká noc, aká tu ešte nebola

07.04.2020 10:46

Šibačka iba doma, drahšie potraviny a namiesto návštev komunikácia online.

Boris Kollár / NR SR

Kollár otvoril piatu schôdzu, poslancov čaká viacero vládnych opatrení

07.04.2020 10:27, aktualizované: 10:42

Poslancov tiež čaká presunuté hlasovanie o opatreniach v pôsobnosti rezortu vnútra.

stíhačka, f-16

Naď: Splátky za stíhačky F-16 bude treba prehodnotiť

07.04.2020 10:07

Bývalá vláda schválila aj vyše 55 miliónov eur na rekonštrukciu leteckej základne Sliač. Projekt však ešte nie je spracovaný.